Co kupić biegaczowi, biegającemu chłopakowi, biegającej dziewczynie

Present

Zbliżają się kolejne Święta Bożego Narodzenia a wraz z nimi szał zakupowy. Część z Was pewnie już kupiła prezenty (ja już mam praktycznie wszystkie prezenty dla bliskich zakupione), część pewnie będzie jeszcze ich szukać w ostatniej chwili. W niniejszym poście chciałbym uwzględnić pomysły na prezenty, których nie uwzględniłem w zestawieniu prezentów dla biegacza w 2012 roku

Dla Waszej wygody listę prezentów podzieliłem na takie do i powyżej kwoty 100 złotych.

 

Prezenty do około 100 złotych

Pas na numer startowy – fajny, tani gadżet (choć trudno dostępny, najłatwiej chyba w sklepach internetowych). Pozwala szybko przyczepić numer startowy (wykorzystywany w czasie zawodów dla biegaczy) bez dziurawienia i niszczenia koszulki/bluzy. Dodatkowo do takiego pasa można doczepić żele, batony energetyczne. Duża zaleta prezentu: nie musimy znać żadnych wymiarów biegacza (wzrostu ani wagi) – takiego pasa jest uniwersalny.

Akcesoria zimowe – buff, czapka, rękawiczki – prezent w sam raz na zimę. Buffów, czapek, rękawiczek w szafie biegacza nigdy nie za wiele (te elementy często nasiąkają potem więc trzeba je regularnie prać… kiedy czasami brakuje czasu na pranie warto mieć zapasową czapkę – ja np. dziś rano miałem taką sytuację). Duży plus prezentu: dostępność. Tego typu akcesoria możecie kupić w niemalże każdym sportowym sklepie z działem dla biegaczy. Kolejny plus: większość czapek, rękawiczek, buffów ma uniwersalny rozmiar, więc znów nie musicie się martwić, że kupicie niedopasowany (rozmiarowo) gadżet.

Spodnie do biegania (długie) - o ile przeciętny biegacz ma szafę pełną tiszertów… o tyle chyba każdy narzeka na liczbę spodni i spodenek. Spodnie do biegania są dostępne w sklepach w bardzo różnej cenie – jeśli szukacie czegoś do 100 złotych to polecam wizytę w Go Sport bądź Decathlonie gdzie znajdziecie spodnie marek własnych tych sklepów (dzięki czemu oferowane są w dobrej cenie rzędu 70-80 złotych). W przypadku spodni liczy się przede wszystkim długość (bo są rozciągane) więc znając mniej więcej wzrost biegacza/biegaczki możecie kupić spodnie, które z dużym prawdopodobieństwem będą pasować :)

Beret/poduszka rehabilitacyjna – wbrew nazwie przydatna nie tylko dla kontuzjowanych biegaczy. Beret pozwala ćwiczyć mięsnie i priopercepcję bardzo ważną dla osób trenujących bieganie. Sam taki mam i regularnie na nim ćwiczę (może dlatego, że ćwiczenia nie wymagają aż tak dużo czasu, nie pocę się w nich, więc mogę je zrobić właściwie w każdym momencie dnia będąc w domu).

Voucher na masaż sportowy/relaksacyjny - przeciętny biegacz ma bardzo pospinane mięśnie dlatego z tego typu prezentu na pewno będzie zadowolony.

Krem do twarzy na trudne warunki pogodowe – prezent pewnie częściej kupowany biegaczkom niż biegaczom, ale przydatny dla przedstawicieli obu płci (dla tych osób, które trenują w mroźne zimowe wieczory konieczność!).

 

Prezenty kosztujące więcej niż 100 złotych

Pakiet badań medycznych bądź pakiet konsultacji u fizjoterapeuty - wraz z kilkoma tragediami, które wydarzyły się na przełomie ostatniego roku wiele firm medycznych zaczęła oferować pakiety badań dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Jeśli osoba, której chcecie sprawić prezent nie ma prywatnej opieki medycznej (a w jej ramach EKG, morfologii, prześwietlenia płuc etc.) to na pewno ucieszy się z takiego pakietu. Jeśli chodzi o drugi prezent – tutaj chodzi o konsultacje z fizjoterapeutą, który jest w stanie po konsultacjach dobrać zestaw ćwiczeń, który poprawi rozciągnięcie najbardziej pospinanych mięśni biegacza oraz wzmocni jego najsłabsze punkty. Bicie rekordów i poprawę formy uzyskuje się nie tylko przez bieganie w większych ilościach… czasami warto zrobić krok w bok i spróbować innych środków :)

Plan treningowy u trenera/konsultacje z trenerem - na pewnym poziomie biegania zamiast sięgać po gotowe, uniwersalne (przeznaczone zarazem dla wszystkich jak i dla nikogo) plany trenigowe lepiej mieć coś dopasowane pod siebie i pod własne możliwości. Nie każdemu chce się przedzierać przez książki o treningu biegacza, nie każdy kto przeczyta taką książkę jest w stanie przygotować dobry plan treningowy… dlatego często lepiej zaufać trenerowi, który już nie jednego amatorskiego biegacza miał pod swoimi skrzydłami. Śledząc wpisy innych blogujących biegaczy zauważyłem, że zdecydowana większość z nich jest bardzo zadowolona ze współpracy (nawet jeśli jest ona wirtualna, tzn. przez Internet) ze swoimi trenerami. Koszt rozpisanego na kilka miesięcy planu (oraz konsultacje w tym czasie) to około 400-600 złotych (w zależności od trenera).

Karnet na basen, na siłownię - jeśli osoba, którą chcecie obdarować nie ma karty typu Multisport, to na pewno ucieszy się z tego typu prezentu… bo żeby być lepszym biegaczem samo bieganie nie wystarczy. Trzeba je wspomóc innymi ćwiczeniami (np. siłowymi w fitness klubie).

Bluza do biegania – uzasadnienie tego prezentu jest podobne jak w przypadku spodni: o ile tiszertów przeciętny biegacz ma za dużo to raczej rzadko się zdarza, żeby narzekał na nadmiar bluz (które są trochę droższe od tiszerów i mogą kosztować w granicach 150-300 złotych).

Bon/voucher na określoną kwotę do wykorzystania w sklepie dla biegaczy - jeśli kompletnie nie macie pomysłu, co z powyższej listy będzie dla potencjalnego obdarowanego najlepszym wyborem to może najlepiej rozważyć zakup tego typy bonu (który jest oferowany również przez sklepy internetowe dla biegaczy)?

 

… a gdybyście na mojej liście nie znaleźli ciekawego pomysłu to zapraszam na blog Marcina, który również przygotował podobne zestawienie prezentów dla biegaczy i biegaczek tutaj

Czy zapomniałem o jakimś prezencie, który Wy chcielibyście dostać? :)

Photo Credit: bakingarts via Compfight cc