Kulturalny biegacz wg Blogaczy

Wraz z innymi Blogaczami stworzyliśmy listę najważniejszych zasad, którymi naszym zdaniem powinien się kierować kulturalny biegacz(ka). Część z nich to „oczywista oczywistość” a jednak praktyka pokazuje, że wiele osób łamie te zasady… Często nie ze złej woli, ale po prostu z braku świadomości konsekwencji swoich działań – na przykład kiedy w czasie biegu masowego nagle zmieniamy tor biegu nie myśląc o tym, że możemy wpaść pod nogi komuś szybszemu (mimo, że ja staram się zawsze oglądać za siebie zmieniając tor biegu, ale pewnie i mnie na tyle biegów, w których brałem udział taka sytuacja mogła się zdarzyć), albo nagle przechodzimy do marszu w punkcie odżywczym (przez co możemy spowodować małą kraksę z innym uczestnikiem za naszymi plecami).

Z wielu tych rad mogą skorzystać początkujący biegacze, którzy dopiero rozpoczynają swoje starty w biegach masowych i przytłoczeni nowymi wrażeniami nie myślą o tym, żeby ustawić się w odpowiedniej strefie startowej, albo po skończonym biegu biorą dwie zamiast jednej butelki izotoniku (bo bardzo chce im się pić… ale zapominają, że przez to może zabraknąć napojów dla innych osób).  Ale trzeba też pamiętać, że łamanie tych zasad dotyczy również doświadczonych biegaczy – patrząc po komentarzach w Internecie, gdzie doświadczeni biegacze piszą, że pojawią sie na trasie jakiegoś biegu… ale treningowo i bez numeru startowego – skoro planują przebiec np. połowę dystansu to nie widzą w swoim zachowaniu (starcie bez zapisów) nic niewłaściwego.

Zastanawialiśmy się czy publikować taką listę zasad… bo czy to coś zmieni? Myśląc zdroworozsądkowo – pewnie niewiele… ale może warto próbować? Jeśli nie będzie się mówić na temat różnych istniejących problemów, to same one nie znikną…

Coś byście dodali do naszej listy?

1) Nie startuj w zawodach jeśli nie jesteś do tego uprawniony. Organizatorzy muszą zapewnić przestrzeń, bezpieczeństwo i inne świadczenia każdemu uczestnikowi. Właśnie temu służą zapisy i opłaty startowe.

2) Respektuj strefy startowe przygotowane przez organizatora.

3) Jeśli nie wyobrażasz sobie biegania bez muzyki, słuchaj jej po cichu, by słyszeć co się dzieje wokół.

4) Jeśli biegnąc w tłumie chcesz zmienić „pas ruchu”, zasygnalizuj to ręką. Jeśli ktoś inny chce zmienić, zrób mu miejsce. Biegaj w miarę możliwości prawą stroną, lewą zostawiając dla szybszych od siebie.

5) Jeśli w trakcie biegu musisz się zatrzymać – najpierw zbiegnij do krawędzi jezdni, nigdy nie zatrzymuj się nagle na środku drogi.

6) Zachowaj ostrożność na punktach odżywczych. Jeśli z nich nie korzystasz, obiegnij je po zewnętrznej. Jeśli korzystasz – nie zatrzymuj się nagle, bo ktoś z tyłu może na Ciebie wpaść.

7) Nie śmieć. Odpadki wyrzucaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli takowych nie ma, schowaj do kieszeni. Nie rzucaj kubeczków/butelek pod nogi innych biegaczy.

8) Nie pluj i nie wydmuchuj nosa bez upewnienia się, że Twoja wydzielina nie trafi w kogoś innego.

9) Nie ścinaj zakrętów, nie skracaj sobie trasy.

10) Na zawodach uśmiechnij się (choć czasem!) do kibiców i wolontariuszy. Dzieci kochają przybijanie piątek!

11) Nie rzucaj się na darmowe – niech napojów na mecie wystarczy dla wszystkich.

12) Prysznic i pralka przyjaciółmi biegacza. Perfumy lepiej zostawić na inne okazje niż bieg.

13) Jeśli na treningu inny biegacz Cię pozdrawia – odpowiedz. Podniesienie ręki nic nie kosztuje.

14) Jeśli biegasz z psem pamiętaj, że nie każdy kocha czworonogi. Trzymaj go na smyczy tak, by inni czuli się bezpiecznie.

15) Trenując na stadionie pamiętaj, że do truchtania, schłodzenia i odpoczynku między odcinkami bieganymi szybciej służą zewnętrzne tory. Nie blokuj wewnętrznego toru.

16) Dziel się doświadczeniem, ale nie próbuj leczyć ani trenować nie mając odpowiednich kompetencji.

17) Szanuj innych biegaczy bez względu na poziom jaki reprezentują.