Książki o bieganiu: „Biegać mądrze”

Richard Benyo "Biegać mądrze" - okładkaRichard Benyo „Biegać mądrze”

Kolejna ciekawa książka z wydawnictwa Inne Spacery. Trafiła do mnie przy okazji, kiedy zamawiałem recenzowaną dopiero co „Wagą startową”. Lektura krótka… ale przyjemna.

Większość książek poświęconych bieganiu dotyczy tego jak biegać szybciej, lepiej, częściej, z większą prędkością, z mniejszym wysiłkiem, jak bić kolejne rekordy etc. Wyniki wynikami… ale czasami z pola widzenia znika nam to, co jest najbardziej kluczowe tzn. przyjemność płynąca z samego biegania.

„Biegać mądrze” to zbiór krótkich tekstów/esejów, które pozwolą nam o tej przyjemności sobie przypomnieć. Część osób mogą dziwić niektóre teksty (a właściwie sprzeczne rady – skoro w jednym artykule myślą przewodnią jest: biegaj sam, podczas gdy w kolejnym głównym przekazem jest: biegaj z innymi, daj się ponieść grupie). Inni z kolei popadną w refleksję i zaczną się zastanawiać, czym bieganie jest dla nich: nałogiem, przyjemnością, sposobem na życie, sposobem na spędzanie czasu z innymi biegaczami. Nikt jednak, kto chce poczytać o bieganiu na bardziej ogólnym niż poradnikowym poziomie, nie powinien być tą pozycją rozczarowany.

Z czystym sumieniem polecam! (również jako prezent dla znajomego biegacza)