Prezent pod choinkę dla biegacza

Zainspirowany przez Marcina autora Biegamblog postanowiłem napisać krótki post na temat tego co przeciętny amator biegacz chciałby zobaczyć pod choinką, a jakich akcesoriów raczej należy nie kupować (albo kupować ostrożnie).

Aktualizacja: zainteresowanych lekturą listy prezentów dla biegacza z 2013 roku zapraszam tutaj

Buty – to akurat średni pomysł na prezent. Znaczy pomysł dobry… ale najtrudniej z realizacją. Żeby kupić dopasowany but nie wystarczy znajomość rozmiaru buta… bo tak naprawdę rozmiarówka różnych firm bardzo się od siebie różni. A nawet jeśli trafimy na dobry rozmiar to i tak dobór obuwia biegowego jest na tyle skomplikowaną sprawą, że lepiej zostawić go samemu biegaczowi. Jeśli wiemy, że osoba, którą chcemy obdarować chce sobie kupić nowe buty (np. do biegania w zimę) może warto by rozważyć bon do któregoś ze sklepów biegowych?

Książki o bieganiu - dla osób, które chcą sprawić prezent na przykład przyjacielowi (a nie planują wydawać kilka set złotych) kupno książki o bieganiu jest dobrym pomysłem. Z tym, że warto wcześniej się zorientować jakie książki dana osoba już posiada… to nie zawsze jest możliwe. Ale nawet jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia co stoi na półce z książkami naszego przyjaciela możemy rozważyć kupno jakiejś zagranicznej, obcojęzycznej pozycji (np. w sklepie napieraj.pl). Z takich pozycji ja polecam 2 książki: Lore of Running Tima Noakesa (istna biblia na temat biegania) oraz Brain Training for Runners: A Revolutionary New Training System to Improve Endurance,Speed, Health and Results autorstwa Matta Fitzgeralda (ciekawa książka o tym jak swoje osiągi można poprawić przez trening mentalny).

Prenumerata prasy o bieganiu (Runner’s World lub Bieganie) – kolejny pomysł prezentu dla biegaczy, którzy lubią nie tylko biegać ale i o bieganiu poczytam. Gdybym miał się skłaniać do któregoś z tytułów to poleciłbym zwłaszcza polski miesięcznik Bieganie.

Odzież kompresyjna (skarpetki, opaski na uda etc.) - wielu biegaczy chciałoby przetestować odzież kompresyjną… ale trochę szkoda im pieniędzy (nie jest to mały wydatek bo przeciętne skarpekti kompresyjne kosztują w okolicach 150-200 złotych). Z drugiej strony żeby dobrze dobrać nawet skarpety kompresyjne potrzebna jest znajomość obwodu łydki… bez tej znajomości lepiej nie próbować kupować na zasadzie „a nuż się trafi”. Odzież kompresyjna musi być dobrze dopasowana, żeby odpowiednio działała.

Koszulka do biegania - to dobry pomysł (rozsądna cena, nie trudno dobrać odpowiedni rozmiar)… ale tylko dla początkujących biegaczy. Większość biegaczy, którzy startują w zawodach mają multum koszulek… i kolejna to naprawdę zbędny gadżet.

Zapas napoju izotonicznego (np. w Isostar w proszku) – mały prezent, a na pewno się przyda (chyba, że ktoś traktuje napoje izotoniczne jako chemię… ale to chyba mniejszość wśród biegaczy).

Sprzęt elektroniczny (GPS, pulsometr etc.) - drogi prezent… ale może być nietrafiony jeśli dokładnie nie znamy potrzeb danego biegacza. Bo po co pulsometr biegaczowi, który lubi raczej biegać bez zbędnych gadżetów, a jako taki będzie traktować pulsometr plus opaskę do pulsometru? Chyba, że widziecie jaki konkretny model Polara czy Garmina potrzebuje dany biegacz (może ma na jakiejś liście rzeczy, które chciałby kiedyś dostać) – wtedy z pewnością sprawicie wielką radość takim zakupem.

The Stick - kijek do automasażu. Fajny, niedrogi prezent, pomoże w uniknieciu kontuzji każdemu biegaczowi (i poczatkującemu i bardziej zaawansowanemu). Polecam.

Skarpetki do biegania – skarpetek do biegania nigdy nie za wiele (takie podejście chyba ma każdy biegacz). Warto rozważyć zakup jakiś niestandardowych skarpetek – np. z wełny merynosa (skarpetki, które dobrze utrzymują ciepło i zarazem są odporne na przyjmowanie nieprzyjemnego zapachu).

Torba treningowa (w swojej ofercie ma takie Nike i Ascics) – nie wiem jak innym biegaczom ale mnie duża torba treningowa z pewnością by się przydała (zwłaszcza jak ktoś jeździ na treningi gdzieś poza obszar swoich okolic… i przebiera się dopiero na miejscu).

A Wy co chcielibyście dostać z biegowego asortymentu pod choinkę? :)